map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Zrób to sam: wybór i przygotowanie palet przemysłowych

Popularne palety przemysłowe, czy europalety, są coraz chętniej wykorzystywane w domach. Głównie służą za materiał pod budowę efektownych i niedrogich mebli lub dodatków, które odświeżają wnętrza. Musisz jednak wiedzieć, jak wybrać i przygotować paletę przed użyciem jej w swoim domu.

Na rynku można znaleźć wiele ofert sprzedaży palet przeznaczonych do produkcji mebli i dekoracji drewnianych. Z pewnością szybko zauważysz, że możesz wybrać europalety oraz palety przemysłowe. Różnica pomiędzy nimi polegaja na tym, że europalety, aby mogły być dopuszczone do obiegu, muszą być w pełni licencjonowane oraz posiadać specjalne i rygorystyczne atesty. To daje gwarancję jakości. Ich trwałość, poziom wilgoci i wymiary są ściśle określone, co w oczywisty sposób przekłada się na ich użyteczność w budowie mebli.

Sytuacja wygląda odrobinę inaczej w przypadku palet przemysłowych. Oczywiście, one również nadają się do produkcji mebli, jednak musisz mieć na uwadze fakt, że czasem są wykonane w gorszej jakości. Nie stanowi to jednak dużego problemu – wystarczy, że je starannie oczyścisz i zadbasz o dopasowanie wymiarów. Przed przystąpieniem do właściwej pracy, wymierz wszystko bardzo dokładnie, aby mieć pewność co do dobrze wykonanej pracy. 

Pamiętaj, że zanim przystąpisz do budowy swojego wymarzonego mebla z palet, musisz odpowiednio przygotować materiał. Co powinieneś zrobić? Na początku niezbędne będzie ocenienie, ile palet będzie Ci potrzebnych do wykonania pracy. Dzięki temu, zmniejszysz masę mebla nie tracąc na wytrzymałości. Wiele osób popełnia ten błąd, zbijając ze sobą szereg niepotrzebnych desek. Całość jest wtedy mało praktyczna i bardzo źle wygląda.

A co, gdy masz już przygotowane i odpowiednio docięte deski? W dalszej kolejności powinieneś zadbać o ich wysuszenie. Bardzo często palety przemysłowe składowane są na wolnym powietrzu, przez co zbierają duże ilości wilgoci. Wystarczy, że pozostawisz deski na kilka dni w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu – to zdecydowanie pozytywnie wpłynie na ich trwałość.

Następnie, dla własnego bezpieczeństwa a także większej użyteczności i lepszego efektu estetycznego, musisz oczyścić deski z wszelkich zabrudzeń, nierówności i drzazg. Tyczy się to szczególnie mebli w pokoju dziecięcym, łóżek, czy stolików. Jeśli chcesz, aby były w pełni bezpieczne, koniecznie dokładnie je wyszlifuj papierem ściernym lub profesjonalną szlifierką, która da Ci gwarancję dobrze wykonanej pracy.