map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Wymagania wobec drewnianych opakowań do przechowywania żywności

Producenci żywności są zobowiązani do zapewnienia warunków właściwego przechowywania i transportowania swoich produktów. To na nich ciąży obowiązek przygotowania odpowiednich opakowań, spełniających wymagane normy i dopuszczenie ich do kontaktu z żywnością. Palety drewniane i skrzyniopalety są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów opakowań do tego typu zadań. Drewno, z którego są wykonane, odznacza się wyjątkowymi właściwościami, dzięki czemu w bezpośrednim kontakcie z żywnością nie powodują procesów gnilnych.

 

Gdzie znajdują zastosowanie palety drewniane?

Opakowania do przechowywania żywności są produkowane między innymi z drewna. To właśnie ten surowiec znajduje szerokie zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu, a jego popularność zawdzięczamy unikalnym właściwościom, których nie mają tworzywa sztuczne. Pierwsze opakowania na żywność były znane już w czasach antycznych, jednak wyglądem i wielkością znacznie się różniły od tych znanych współcześnie. Na przestrzeni wieków przede wszystkim zmniejszono ich gabaryty, dzięki czemu stały się lżejsze - a co za tym idzie - wygodniejsze w transporcie. 


Palety w obecnym kształcie i wymiarach są pod względem konstrukcji i parametrów w pełni przystosowane do transportu, przeładunku i magazynowania. Specjalna budowa palet drewnianych, uwzględniająca ich sposób podnoszenia i składowania, pozwala na sprawną realizację wszystkich procesów logistycznych. Dzięki tym właściwościom, palety drewniane znajdują szerokie zastosowanie w przetwórstwie spożywczym, rolniczym, a także przemysłowym.

 

Sposób produkcji

Zarówno palety przemysłowe, jak i europalety wykonywane są najczęściej z drewna jodłowego lub brzozowego. Do ich produkcji wykorzystuje się też inne gatunki drzew iglastych i liściastych, takie jak sosna, świerk, olcha czy dąb. Rodzaj zastosowanego drewna przekłada się bezpośrednio na trwałość i odporność palet - z tego względu opakowania z drewna dębowego odznaczają się najwyższą nośnością i są stosowane do transportu najbardziej wymagających ładunków. Najczęściej jednak parametry palet z drewna jodłowego czy brzozowego są w zupełności wystarczające, a dodatkowo surowiec ten jest łatwiejszy w obróbce i cieszy się większą dostępnością. Surowe drewno jest zwykle przetwarzane z wykorzystaniem zszywania, klejenia, termoklejenia i termoformowania.

 

Standardy i oznaczenia

W transporcie i magazynowaniu produktów spożywczych niezwykle ważnym zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków, ale również zastosowanie najwyższej jakości opakowań drewnianych. Jeśli do tego celu zostaną użyte opakowania niespełniające obowiązujących norm, czyli nie dopuszczone do kontaktu z żywnością, przechowywana w nich żywność może łatwo utracić swoje podstawowe właściwości i znacznie szybciej się psuć. Co więcej, może dochodzić do migracji niebezpiecznych substancji z opakowań do żywności, jak np. bardzo groźnych polimerów. Każde opakowanie drewniane, dopuszczone do kontaktu z żywnością, musi mieć świadectwo zgodności z normą IPPC ISPM 15, przyznawane na okres dwóch lat i honorowane w obrocie międzynarodowym. Wprowadzenie konieczności certyfikowania jest podyktowane chęcią i koniecznością ochrony bioróżnorodności przez zapobieganie rozpowszechnianiu się chorób i szkodników w ekosystemie. 


Palety drewniane poddaje się procesom obróbki i suszenia w specjalnych suszarniach, co ma zapobiec powstawaniu procesów gnilnych i namnażaniu się szkodników. Pozytywne przejście wszystkich tych etapów kończy się certyfikacją, czego dowodem staje się specjalne oznakowanie na wsporniku palety w postaci symbolu ISPM wraz z krajem pochodzenia, a także logo certyfikatu IPPC w postaci kłosu zboża.