map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Palety niestandardowe - nowy standard w logistyce

Palety niestandardowe mają nietypowe wymiary i są produkowane na zamówienie. Są doskonałą odpowiedzią na rosnące potrzeby rozwijających się przedsiębiorstw, które do transportu i przechowywania swojej produkcji potrzebują opakowań dostosowanych do tej specyfiki. Wykorzystuje się je w każdej sytuacji, wymagającej zintegrowania opakowania produktu z linią produkcyjną lub łańcuchem dostaw klienta.

 

Palety na specjalne zamówienie

Na zakup palet nietypowych przedsiębiorcy decydują się głównie z powodu braku możliwości dostosowania dostępnych na rynku palet drewnianych do specyfiki swojej produkcji. Chodzi przede wszystkim o wymiary palet, które podlegają standaryzacji zgodnie z ogólnie przyjętymi normami. Mowa tu oczywiście o europaletach, których wymiary są z góry narzucone i wynoszą 800x1200 mm - łatwo je poznać po wypalonym oznaczeniu EUR oraz EPAL na wspornikach. Mogą one być produkowane wyłącznie przez firmy, posiadające specjalną licencję od European Pallet Association (EPAL).


Palety nietypowe produkuje się zwykle z suchego drewna o różnej grubości i szerokości. Ich finalne wymiary zależą od wymagań Klienta i uwzględniają potrzebną nośność opakowania, a także wymiary i wagę towaru. Klient otrzymuje w ten sposób opakowanie spełniające wszystkie warunki, dostosowane i zaprojektowane specjalnie do określonego zadania.

 

Co zyskujesz dzięki paletom nietypowym?

Zamówienie palet o niestandardowych wymiarach gwarantuje, że otrzymane opakowanie będzie idealnie pasowało do wymiarów, wagi i specyfiki ładunku. Pozwala to pokonać wszelkie ograniczenia dotyczące transportu towarów o nietypowych wymiarach, co daje swobodę produkcji i zapewnia stabilniejszą pozycję na rynku. Palety na wymiar chronią przewożony na nich ładunek przed zniszczeniem, dzięki temu że są idealnie do niego dopasowane. Dodatkowo, przedsiębiorca zyskuje lepsze zarządzanie przestrzenią swojego magazynu. Palety na zamówienie są dopasowane do określonego kształtu ładunku, co sprawia że przestrzeń na platformie jest optymalnie wykorzystywana, a same palety można bez problemu układać w stosy, co wpływa na wydajność przestrzeni magazynowej.

Wszystkie te aspekty wpływają również na jakość i efektywność pracy personelu i przekładają się na łatwe zarządzanie procesami logistycznymi. Mimo, że zakup palet nietypowych wiąże się z nieco większym kosztem w stosunku do europalet czy palet przemysłowych (głównie ze względu na konieczność zrezygnowania z produkcji taśmowej), to finalnie przedsiębiorca może zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas ich użytkowania. Zmniejszeniu może ulec nie tylko zapotrzebowanie na dodatkowe palety tradycyjne, aby pomieścić ładunek, ale również nakład pracy personelu, związany ze sprawniejszą realizacją procesów magazynowych. Dużą zaletą wykorzystywania palet niestandardowych jest też możliwość wydrukowania na jej wspornikach nazwy firmy wraz z logo, co z całą pewnością wpłynie na większą rozpoznawalność marki i stanie się formą brandingu.