map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Najważniejsze cechy jakościowej palety

Ze względu na główne przeznaczenie palet drewnianych - transport i przechowywanie ładunków, muszą one być bezwzględnie trwałe i mieć solidną konstrukcję. Aby zapobiec wypadkom przy załadunku palet z ciężkim ładunkiem, a także usprawnić wszystkie procesy logistyczne, warto znać najważniejsze cechy dobrej jakości palety i wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej wyborze w skupie palet lub hurtowni palet.

 

W przemyśle produkcyjnym i transporcie, również międzynarodowym, palety drewniane pełnią fundamentalną rolę, znajdując zastosowanie w wielu branżach i usprawniając procesy logistyczne. Ich konstrukcja i wymiary są dostosowane do powierzchni załadunkowej, organizacji magazynów, a także do wózków widłowych. Niezwykle ważna jest również duża wytrzymałość na spore obciążenia - stabilna i trwała konstrukcja palet ma tutaj zasadnicze znaczenie. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając paletę?

 

Sprawdź wymiary

Europalety są najczęściej wybieranym rodzajem opakowań do transportu ładunków i przechowywania ich w magazynach. Wynika to z faktu, że ich wymiary są stałe i podlegają standaryzacji, dzięki czemu łatwiej usprawnić magazynowanie i transport ładunków, a magazyny i hale są projektowane zazwyczaj pod ten typ palet. Standardowo więc palety EPAL są wykonane z wysokiej jakości drewna i mają wymiary 800x1200x144 mm. 

 

Sprawdź nośność

Nośność palety powinna być dostosowana do ciężaru ładunku, który ma być na niej przechowywany lub transportowany. Jeśli ciężar ładunku przewyższa nośność palety, jej zastosowanie może być niebezpieczne zarówno dla tego ładunku, jak i dla osób obsługujących transport lub pracujących w magazynie. Waga palety EPAL wynosi około 25 kg, natomiast jej nośność - w zależności od rozłożenia ładunku - może wynosić nawet 4000 kg.


Sprawdź konstrukcję

W zależności od branży, specyfiki produkcji oraz parametrów ładunków na niej przechowywanych, palety drewniane mogą mieć różną konstrukcję. Jedynym wyjątkiem od tego są europalety, które nie różnią się od siebie ani wyglądem, ani budową, ani parametrami. Zdarza się, że palety są projektowane i konstruowana specjalnie z myślą o konkretnym ładunku, który ze względu na swoje gabaryty nie może być przechowywany na paletach o standardowych wymiarach. Mowa tu o paletach nietypowych, produkowanych pod konkretne zamówienie i pod konkretną produkcję.

 

Sprawdź jakość użytych materiałów

Podstawa palety i deski użyte do jej skonstruowania muszą być mocne i odporne na czynniki zewnętrzne, by zapewnić odpowiednią trwałość i wytrzymałość. Palety z drewna słabej jakości i zawilgoconego pod wpływem nacisku ładunku mogą pękać, co stanowi duże zagrożenie dla osób obsługujących ich transport. Do produkcji palet zaleca się zatem używać drewno sosnowe i świerkowe, które należy wcześniej poddać profesjonalnej obróbce technicznej, a w przypadku palet fitosanitarnych - również obróbce termicznej w celu wyeliminowania patogenów.