map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka magazynowego?

Odpowiednie narzędzia do realizacji potrzeb i zadań związanych ze składowaniem ładunków są konieczne dla zapewnienia maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa pracy w każdym magazynie. Dla każdego przedsiębiorstwa magazyn jest fundamentem operacji logistycznych, a jakość sprzętu służącego do transportu towarów bezpośrednio wpływa na efektywność i opłacalność niemal wszystkich procesów magazynowych. W tym kontekście, wybór odpowiedniego wózka magazynowego jest ważnym zadaniem dla przedsiębiorcy.

 

Wymiary i ładowność

To niezwykle ważne, aby wymiary wózka były dostosowane do przewożonego ładunku, dlatego należy się upewnić czy platforma, na której ma być ustawiony dany ładunek, jest wystarczająco duża. Opakowanie towaru nie powinno wystawać poza obrzeża tej platformy, w przeciwnym razie mogłoby dojść do wywrócenia wózka, bez względu na jego zwrotność i łatwość manewrowania. Należy również sprawdzić ładowność wózka i upewnić się, czy waga danego ładunku nie przekracza jego możliwości.


Stabilność

W przypadku wózków magazynowych, kwestia stabilności ma duże znaczenie, szczególnie w przewożeniu dużych i ciężkich ładunków. Stabilna, wytrzymała i ładowna platforma ułatwia przewożenie po płaskich powierzchniach wielkogabarytowych towarów lub ładunków w większej ilości, a także gwarantuje bezpieczne przemieszczanie. Dla większej stabilizacji warto użyć wózka platformowego z metalową siateczkową obudową każdej z czterech stron.

 

Rodzaj kół a posadzka w magazynie

Rodzaj posadzki w magazynie ma duże znaczenie dla przewożenia ładunków na europaletach za pomocą wózka widłowego, a także na wózkach magazynowych. O ile koła wózka widłowego są wykonane z poliamidu wraz z bieżnikiem z poliuretanu, o tyle koła wózków magazynowych mogą być różne. Gumowe, polipropylenowe czy plastikowe - w zależności od rodzaju nawierzchni magazynowej, mogą się różnie sprawdzać. Należy zwrócić uwagę, aby koła nie zostawiały śladów na posadzce, nie ślizgały się, były odporne na przebicie i miały dobrą przyczepność oraz optymalny promień skrętu.


Zwrotność i ergonomia

Pewną normą w konstrukcji najpopularniejszych wózków magazynowych jest typowa konfiguracja kół - dwa stałe i dwa skrętne. Takie ustawienie ma wpływ na przemieszczanie wózka i manewrowanie nim między regałami magazynowymi, na których znajdują się palety wraz z ładunkiem. Duże znaczenie dla komfortu i efektywności pracy ma również kwestia ergonomii. Projektanci wózków magazynowych stawiają na praktyczne rozwiązania, mające usprawnić korzystanie z nich, takie jak owalne uchwyty, całkowicie spawana konstrukcja, zaokrąglone ranty i odpowiednie wyważenie. Równie ważne są dodatkowe zabezpieczenia w postaci ochraniaczy stóp czy bardzo przydatnych hamulców nożnych.