map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Jak chronić palety przed pleśnią?

Naturalny skład palet drewnianych jest sporą zaletą, ale nieodpowiednie przechowywanie i niekorzystne środowisko sprawiają, że są one podatne na działanie wielu niebezpiecznych czynników. Jeśli w czasie transportu lub magazynowania nie zostaną zapewnione paletom odpowiednie warunki, w pierwszej kolejności są one narażone na pleśń. Biało-zielone nacieki na drewnie to pierwszy znak, który powinien nas zaniepokoić.

 

Szkodliwe działanie pleśni

Pleśń jest potoczną nazwą mikroskopijnych grzybów strzępkowych. Łatwo ją poznać po biało-zielonym, zielono-szarym, białym lub czarnym nalocie, występującym na powierzchni drewna. Ze względu na swoje organiczne pochodzenie, drewno wykazuje szczególną podatność na niszczące działanie mikroorganizmów, należących do wspomnianej grupy grzybów, dla których staje się pożywieniem. Zarodniki grzybów obecne w powietrzu, przy zaistnieniu sprzyjających warunków, bardzo szybko atakują drewniane palety, niszcząc związki chemiczne odpowiadające za podstawowe właściwości drewna i wkrótce uszkadzając jego strukturę. W efekcie, drewno niszczeje od wewnątrz tracąc swoją pierwotną gęstość, wytrzymałość i spoistość. Dotyczy to szczególnie palet niewłaściwie przechowywanych lub transportowanych, w warunkach podwyższonej wilgotności i ograniczonej cyrkulacji powietrza.

 

Niekorzystne warunki

Grzyby do prawidłowego wzrostu muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki środowiskowe. Słabo wentylowane magazyny, często o podwyższonej wilgotności powietrza, są idealnym miejscem do rozwoju pleśni. Oprócz wysokiej wilgotności, tworzenie się procesów gnilnych warunkuje niewłaściwa temperatura (zbyt niska lub zbyt wysoka), a także ograniczony dostęp powietrza. Dużym błędem jest składowanie europalet lub palet przemysłowych na zewnątrz bez zapewnienia zadaszenia i bez przygotowania posadzki. Powoduje to stały dostęp wilgoci do drewna zarówno z gruntu, jak i za sprawą opadów atmosferycznych.

 

Walka z pleśnieniem

Podstawowym sposobem walki z pleśnieniem palet drewnianych jest obniżenie poziomu wilgotności powietrza w magazynie, w którym są one przechowywane. W przypadku braku odpowiednio wentylowanego składu, dopuszcza się przechowywanie palet na zewnątrz, pod warunkiem, że nie są one ustawione bezpośrednio na gruncie i zapewnione jest zadaszenie wraz z boczną zabudową. Nie zaleca się również zabezpieczania palet przed wilgocią przez tak zwane bandowanie, czyli owijanie za pomocą taśmy typu stretch. Ta metoda sprawdza się wyłącznie do transportu lub przenoszenia palet, a nie do ich długoterminowego przechowywania. Ciasno owinięte palety nie mają zapewnionego odpowiedniego przepływu powietrza, a jeśli do tego dojdzie słaba wentylacja lub podwyższona wilgotność powietrza - powstanie idealne środowisko dla wzrostu grzybów i pleśnienia drewna. Pamiętajmy, że poziom wilgotności w paletach EPAL - zgodnie z obowiązującymi normami - nie może przekraczać 20%. W celu utrzymania tego wskaźnika na odpowiednim poziomie, należy dbać o sprawną wentylację magazynów i składów, w których przechowywane są opakowania drewniane. Dobrze się również sprawdzą pochłaniacze wilgoci, a w razie potrzeby - osuszacze powietrza.