map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Gdzie można zastosować palety fumigowane?

W transporcie międzynarodowym - poza granicami Unii Europejskiej, ale również w wybranych krajach członkowskich, w obrocie towarowym wymagane jest używanie palet fumigowanych. Taki wymóg jest stosowany w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się szkodników w formie zarodków czy jajeczek, bytujących w kraju, z którego ładunek został nadany. Specjalna obróbka termiczna zabezpiecza i chroni drewno, wpływając też na jego trwałość.


Jak rozpoznać palety fumigowane i gdzie się je stosuje?

Dla ułatwienia identyfikacji palet fumigowanych, przyjęło się stosować odpowiednie oznaczenia, potwierdzające zgodność z obowiązującymi normami. Na zdezynfekowanej palecie wypala się logo Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin IPPC oraz informacje odnośnie sposobu zabezpieczenia drewna w formie jednego z poniższych skrótów:

  • DB - oznacza, że drewno poddano dokładnej obróbce mechanicznej w celu usunięcia pozostałości kory drzewnej;
  • MB - oznacza, że drewno odkażono przez gazowanie bromkiem metylu;
  • HT - oznacza, że drewno wysuszono w komorze suszarniczej pod wpływem wysokiej temperatury.

Oprócz informacji na temat sposobu obróbki drewna, na logo umieszcza się również dwuliterowy kod ISO kraju, w którym paleta została wyprodukowana, a także numer identyfikacyjny jej producenta.


W celu wwiezienia ładunku na palecie drewnianej z kraju leżącego poza granicami UE do kraju członkowskiego, konieczne jest zastosowanie palety fumigowanej, która została poddana profesjonalnej fumigacji i odpowiada standardowi IPPC. Wśród krajów, w których standard ten jest honorowany (oprócz UE) znalazły się Argentyna, Australia, Boliwia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Egipt, Filipiny, Gwatemala, Indie, Meksyk, Nowa Zelandia, Nigeria, Panama, Peru, RPA, Korea Południowa, Szwajcaria, Turcja, USA i Wenezuela.

 

Na czym polega fumigacja palet drewnianych?

Obróbka fitosanitarna gwarantuje likwidację żywych organizmów, które mogłyby przynieść szkodę ekosystemowi kraju, do którego przewozi się ładunek na paletach. To specjalistyczny proces, w wyniku którego giną nie tylko szkodniki w drewnie, takie jak kornik i spuszczel, ale również ich zarodki czy jajeczka. Obróbkę termiczną palet drewnianych wykonuje się w specjalnych suszarniach w temperaturze 56° przez 30 minut, a zakłady oferujące taką usługę muszą posiadać specjalny certyfikat.

 

Korzyści z fumigacji palet

Najważniejszym zadaniem obróbki fitosanitarnej palet drewnianych jest całkowita likwidacja owadów i bakterii, bytujących w strukturze drewna. Dzięki temu paleta, na której transportuje się ładunek, nie stanowi zagrożenia ani dla ekosystemów w innych krajach, ani dla innych palet, które mogłyby zostać zaatakowane przez te szkodniki, na przykład w czasie transportu. Palety fumigowane mogą być bezpiecznie transportowane do innych krajów europejskich i urzeczywistniać łańcuch dostaw w handlu międzynarodowym. Proces obróbki cieplnej drewna przyczynia się dodatkowo do usunięcia wilgoci z drewna, dzięki czemu zyskuje ono znacznie większą trwałość niż w przypadku palet nie poddanych fumigacji, które proces gnilny może dotknąć zdecydowanie szybciej. Obróbka termiczna sprawia również, że zmniejsza też ciężar palety, co się z kolei przekłada na obniżenie kosztów wysyłki i transportu, a także redukcję emisji dwutlenku węgla.