Ze względu na fakt, że palety drewniane są produkowane z naturalnego surowca, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ich przechowywania. Jeśli przedsiębiorca nie będzie się stosował do podstawowych zasad, wszelkie realizowane przez niego operacje logistyczne nie będą całkowicie bezpieczne. Szczególnie negatywne skutki mogą odcisnąć się na strukturze drewna, gdy jest ono nastawione na stały kontakt z wilgocią i działanie skrajnie niskich temperatur. Jak przechowywać zatem palety drewniane w okresie jesienno-zimowym, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia?
Na każdym przedsiębiorcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do przechowywania palet drewnianych zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Niskie wartości temperatury, opady deszczu, gradu czy śniegu, a także lód nie pozostają bez wpływu na strukturę drewna. Palety drewniane nie są zabezpieczone warstwą impregnatu, dlatego bardzo łatwo i szybko chłoną gromadzącą się na ich powierzchni wilgoć. Są one wykonane ze świeżego drewna, które łatwo chłonie wodę. Jeśli pozostają składowane bez zadaszenia przez okres kilku tygodni lub nawet miesięcy, drewno - z którego są wykonane - traci swoje podstawowe właściwości, a jego struktura ulega zniszczeniu wskutek procesów gnilnych i rozwoju pleśni, przez co produkt zupełnie nie nadaje się do użytkowania.
Niskie temperatury same w sobie nie stanowią zagrożenia dla trwałości drewna, jednak sytuacja się zmienia przy niewłaściwym składowaniu palet. Niezależnie od pory roku, powinny one być przechowywane w zadaszonym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W razie zamoknięcia palet, nie należy ich ustawiać zbyt blisko siebie lub owijać folią, co mogłoby ograniczyć lub całkowicie zablokować swobodny przepływ powietrza. Zamoknięte palety euro i inne palety przemysłowe powinny zostać dokładnie wysuszone, najlepiej w specjalnej komorze suszarniczej.
Palety drewniane wymagają zapewnienia im przewiewnego środowiska. To niezwykle ważne, aby nie hamować swobodnego przepływu powietrza, dzięki któremu wilgoć może odpowiednio szybko wyparować. Z tego względu, należy unikać owijania palet folią, która w połączeniu ze słabo wentylowanym pomieszczeniem prowadzi do pleśnienia drewna. Należy też zapewnić zadaszenie, choćby w postaci wiaty osłoniętej z jednej lub obu stron, a także odciąć bezpośredni kontakt z gruntem - na przykład przez wykonanie posadzki. Optymalnym środowiskiem dla przechowywania palet drewnianych jest mimo wszystko hala magazynowa, której pomieszczenia są ogrzewane, wentylowane, oświetlone i utrzymywane w dobrym stanie czystości.
Wilgotność nowych palet EPAL nie może przekraczać 22%, a pomiary tego parametru powinny być systematycznie przeprowadzane za pomocą miernika wilgotności przeznaczonego do drewna. W celu zapewnienia właściwego przepływu powietrza między paletami a ścianą magazynu, należy pozostawić od 30 do 50 cm pustej przestrzeni. Warto również co jakiś czas zmieniać miejsce palet na hali i używać w pierwszej kolejności starszych palet, znajdujących się w tylnym rzędzie.