map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Palety do transportu - jak je wybierać?

Wykorzystanie palet drewnianych w logistyce to rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo w czasie transportu i pozwalające zoptymalizować łańcuch dostaw. Zastosowanie innowacyjnych technologii sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie podobnych rozwiązań. Palety transportowe charakteryzują się unikalnymi właściwościami i mają ustandaryzowane parametry, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu.


Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Bezpieczne przewożenie towarów na paletach zależy przede wszystkim od właściwego wyboru palet i ich prawidłowego przygotowania. W tym kontekście kluczowe jest dostosowanie rozmiaru i dopuszczalnego obciążenia palety do konkretnego ładunku. Wybierając palety do transportu, należy brać pod uwagę oferty sprawdzonych producentów palet, a w przypadku używanych palet - dokładnie sprawdzać ich stan faktyczny. Wszelkie uszkodzenia palety, takie jak pęknięcie, złamanie lub zagrzybienia wskazują na zły stan i stanowią zagrożenie dla transportowanego ładunku, a także dla osób obsługujących dany transport.

Mimo ogromnego wyboru palet transportowych na polskim rynku, nawet 20% z nich może nie mieć certyfikatu, potwierdzającego ich legalność i dopuszczenie do obrotu. Wybierając palety o właściwych rozmiarach i odpowiednim przeznaczeniu, możemy być spokojni o jakość transportu i przechowywania towarów, a także o bezpieczeństwo naszych pracowników.


Jaki rodzaj palet transportowych?

Spośród różnych rodzajów palet, najczęściej do zadań logistycznych wybierane są palety drewniane. Te drewniane platformy znakomicie się sprawdzają do składowania i przenoszenia towarów. Stanowią sztywne i pewne podłoże dla transportowanych ładunków różnej wielkości i różnego rodzaju. Zostały zaprojektowane w ten sposób, aby ułatwić ich podnoszenie i przewożenie za pomocą wózka widłowego, a także usprawnić realizację transportu drogowego. Palety stanowią swego rodzaju zabezpieczenie transportowanego ładunku, mają za zadanie jego ochronę przed ewentualnym uszkodzeniem.

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rodzajem palet drewnianych do transportu jest europaleta. To drewniane platformy o standaryzowanych rozmiarach i jednolitym kształcie. Dzięki takiej standaryzacji łatwo ustawić je na naczepie i rozładować z użyciem wózka widłowego, a także przenosić i ustawiać w magazynie. 


Najważniejsze parametry europalet

Paleta EURO, zwana też europaletą to najpopularniejszy rodzaj palet. Łatwo ją poznać po charakterystycznym symbolu EPAL, umieszczonym na lewym wsporniku, a także znaku EUR na prawym wsporniku. Każda europaleta powinna również posiadać oznaczenie numeru producenta oraz rok i miesiąc produkcji, umieszczone na środkowym wsporniku. Produkuje się je z drewna, najczęściej z drzew iglastych. Trwały surowiec, z którego są wykonane, a także spora masa, około 25 kg, sprawiają że mają one sporą nośność - do 1000 kg, dzięki czemu świetnie się sprawdzają w transporcie towarów wielkogabarytowych o dużym obciążeniu. Europalety najczęściej występują w kilku podstawowych wymiarach:

  • EUR 1 - 800 x 1200 mm
  • EUR 2 - 1200 x 1000 mm
  • EUR 3 - 1000 x 1200 mm
  • EUR 6 - 800 x 600 mm