map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Palety drewniane a ekologia

Ekologia zaczyna się nie tylko w domu, ale również w magazynach i halach przemysłowych. Dla dobra naszej planety, jej zasady powinny być przestrzegane na każdym etapie produkcyjnym i logistycznym. Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom i problemom związanym z ochroną środowiska, coraz więcej firm wprowadza kolejne rozwiązania proekologiczne, również w obszarze paletyzacji. Stosowanie ekologicznych opakowań do wysyłki to tylko niektóre z nich.


Czy palety drewniane są ekologiczne?

W ostatnich latach we wszystkich gałęziach przemysłu coraz większego znaczenia nabierają zasady i wartości ekologiczne. Produkowana żywność pochodzi często z upraw ekologicznych, w branży odzieżowej coraz częściej stawia się na naturalne włókna, rezygnując ze sztucznych dodatków i niebezpiecznych barwników. Przykłady można mnożyć i wszystkie one pokazują w którą stronę zmierza dzisiejszy rynek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. 


Dążąc do zaspokojenia aktualnych potrzeb rynku, również przemysł opakowaniowy stawia na innowacyjne rozwiązania w zakresie stosowania ekologicznych środków produkcji, a także dążenia do jak najrozsądniejszego wykorzystania jej zasobów, surowców, energii i czasu, oraz jakości i żywotności w odniesieniu do tematu recyklingu. Drewno jest surowcem w pełni naturalnym, który od dawna jest używany do produkcji palet i skrzyń transportowych. Jego pozyskiwanie i cały późniejszy proces przetwarzania nie są energochłonne i nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Przyczynia się do tego również zrównoważona gospodarka leśna, skupiająca swą uwagę przede wszystkim na ograniczaniu wylesienia i przywracaniu zdegradowanych krajobrazów leśnych do pierwotnego stanu. Ponadto, niektóre gatunki drewna, wykorzystywane w przemyśle opakowaniowym, wykazują właściwości antybakteryjne dzięki znacznej zawartości kwasu taninowego. Co ważne, uszkodzone palety mogą zostać wykorzystane powtórnie, pod warunkiem jednak że zostaną naprawione w autoryzowanym punkcie serwisowym. Europalety i palety przemysłowe, które ze względu na swój stan nie nadają się do użytku i nie mogą zostać naprawione, poddawane są recyklingowi, którego produktem końcowym może być papier lub materiał, który można użyć do produkcji nowych palet.


Na czym polega paletyzacja w stylu eko?

Stosowanie palet drewnianych w przemyśle i transporcie towarów jest nie tylko ekologiczne, ale i opłacalne. Materiał do produkcji palet pochodzi w 80% z recyklingu, jest całkowicie biodegradowalny i może być powtórnie wykorzystany. Palety drewniane są niezwykle mocne i wytrzymałe, bez problemu wytrzymują obciążenie dynamiczne do 1000 kg, a dzięki dużej szczelności - chronią transportowane lub przechowywane towary przed wilgocią i zabrudzeniami. Dzięki odpowiednio trwałej konstrukcji, poszczególne palety można układać w stos - jedna na drugiej, bez ryzyka ich pęknięcia czy powstania innego uszkodzenia. Dodatkowym udogodnieniem jest obecność specjalnych wejść pod wózek widłowy, co eliminuje potrzebę dodatkowego zabezpieczenia towaru. Pozwala to maksymalnie wykorzystać miejsce w hali magazynowej, a także usprawnić procesy logistyczne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2.