map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Jak bezpiecznie transportować palety?

Palety w szeroko pojętej logistyce i transporcie pełnią niezwykle ważną rolę - zabezpieczają ładunek przed uszkodzeniami, umożliwiają komplementację towarów i tworzą stabilną podstawę. Szczególnie europalety stały się jednym z najważniejszych składników prawie wszystkich łańcuchów dostaw. Dla ich płynności niezwykle istotna jest kwestia optymalizacji czasu przewozu i jego jakości, a ich ważnym etapem - właściwe przygotowanie palet z ładunkami.

 

Właściwe przygotowanie palet - kto za to odpowiada?

Zgodnie z przepisami prawa przewozowego, właściwe przygotowanie ładunku do wysyłki należy do obowiązku nadawcy lub odbiorcy. Obowiązek ten sprowadza się do zorganizowania transportu w ten sposób, aby odpowiadał obowiązującym przepisom ruchu drogowego i był zgodny z zasadami bezpieczeństwa. W tym kontekście niezwykle ważne jest dostosowanie wagi i rozmiarów ładunku do maksymalnej masy załadunku konkretnego pojazdu, przygotowanego do jego transportu. Podmiot organizujący wysyłkę może posłużyć się usługami transportowymi firmy przewozowej, co znacznie ułatwia całą organizację.

 

Co można transportować na paletach?

W Europie najbardziej popularnym typem palety, wykorzystywanym we wszystkich gałęziach przemysłu, jest europaleta EPAL. Ten rodzaj opakowania transportowego charakteryzuje się standaryzowanymi wymiarami (1200 x 800 x 144 mm), co ułatwia załadunek, transport i składowanie. Zależnie od typu ładunku, różne może być przeznaczenie palet - np do transportu substancji chemicznych (oznaczenie symbolem CP) czy do transportu produktów przemysłowych (oznaczenie symbolem ISO). 


Palety doskonale sprawdzają się do transportu różnych ładunków, niezależnie od ich gabarytów i przeznaczenia. Tym samym stanowią bardzo praktyczne i, co najważniejsze, bezpieczne rozwiązanie, bardzo chętnie wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu, a także do użytku prywatnego. Są one w 80% wykonane z biodegradowalnego surowca, a cały proces produkcji jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Dodatkowo, palety przeznaczone do transportu i przechowywania artykułów spożywczych lub farmaceutycznych i medykamentów, zanim trafią do obiegu, są poddawane odpowiedniej obróbce termicznej fitosanitarnej, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla tego typu towarów. Palety wykorzystuje się również do transportu wielkogabarytowych materiałów budowlanych, takich jak worki z cementem, cegły, materiały pokryciowe itd. Służą też z powodzeniem do przewożenia maszyn, mebli, artykułów RTV i AGD czy części samochodowych.

 

Jak zabezpieczyć palety w transporcie?

Przed załadunkiem towaru na palety, należy się upewnić czy ich rodzaj odpowiada wymaganiom transportowym i specyfiki ładunku. Należy też zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny palet, niedozwolone jest używanie palet pękniętych, uszkodzonych i zawilgoconych czy pokrytych pleśnią. Niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest właściwe ułożenie ładunku na palecie. Należy sprawdzić, czy ciężar jest równomiernie rozłożony, co zapewni odpowiednią stabilność konstrukcji i pozwoli na łatwe zabezpieczenie ładunku folią na czas transportu. Pamiętajmy, aby cięższe przesyłki układać na spodzie palety, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia ich zawartości. W przypadku ładunku wielkogabarytowego, jego wysokość wraz z paletą najczęściej nie powinna przekraczać 180 cm.


Ważną rolę dla bezpieczeństwa transportu ładunków na europaletach pełnią też wypełniacze i materiały amortyzujące, które pozwalają uniknąć zniszczeń towarów i są dobrym rozwiązaniem w przypadku niepełnego załadunku. Umieszczony ładunek na palecie zabezpiecza się również folią lub taśmami spinającymi, które utrzymują ładunek w jednym miejscu, uniemożliwiając jego przesuwanie się czy wypadnięcie.