map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Zastosowanie palet nietypowych i palet na wymiar

Palety drewniane EPAL mają standaryzowane wymiary, co bardzo ułatwia ich transport, zwłaszcza międzynarodowy, a także przechowywanie. Problem pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z ładunkiem o niestandardowych gabarytach, który trudno pomieścić na europalecie. Z myślą o zapewnieniu bezpiecznego transportu i przechowywania takich niestandardowych towarów, projektuje się i produkuje palety nietypowe, których wymiary dostosowuje się do konkretnego produktu.

 

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy bujny rozwój rynku transportowego w segmencie wykorzystującym palety licencjonowane. Według danych szacunkowych Polskiego Komitetu Narodowego EPAL, nasz kraj wraz z Niemcami tworzy 75% produkcji całego sektora. Jeszcze kilkanaście lat temu produkowaliśmy około 1 mln palet rocznie, obecnie ten wskaźnik wzrósł 30 - krotnie. 


Zasady bezpiecznego transportowania palet

Palety drewniane znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Te niezwykle uniwersalne opakowania drewniane używa się na szeroką skalę w transporcie krajowym i międzynarodowym, a także do przechowywania towarów w magazynach i na zapleczach marketów. Ich stabilna konstrukcja jest gwarancją bezpiecznego użytkowania na każdym etapie procesów logistycznych. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad załadunku, przewozu, rozładunku i przechowywania palet.

Przed przystąpieniem do załadunku towaru na paletę drewnianą, należy sprawdzić jej stan techniczny pod kątem ewentualnych braków konstrukcyjnych, złamań, pęknięć czy pleśni. Wszelkie ewentualne uszkodzenia palety drewnianej obniżają jej wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne, dlatego wymagają naprawy. Zdarza się jednak, że powstałe uszkodzenia są na tyle rozległe, że paleta powinna zostać wycofana z obrotu i zutylizowana.

Przy rozkładaniu towaru na palecie należy uwzględnić kilka ważnych kwestii. Szczególnie istotny jest parametr nośności palety, masa towaru nie powinna być większa niż dopuszczalne obciążenie danej palety. Równie ważne jest właściwe rozłożenie ciężaru, środek ciężkości towaru musi znajdować się jak najbliżej środka palety, a najcięższe opakowania należy umieszczać na samym dole. Co więcej, ładunek nie powinien wychodzić poza obrys palety, aby można było szczelnie owinąć folią paletę wraz z ładunkiem w celu zabezpieczenia tego ładunku na czas transportu. Opakowania zbiorcze towarów należy układać w stos lub metodą przeplataną, a wewnątrz nich nie powinno być wolnych przestrzeni - wszelkie wolne przestrzenie należy wypełnić odpowiednim materiałem amortyzującym.


Gdy jedynym rozwiązaniem jest paleta nietypowa na wymiar

Palety odgrywają fundamentalne znaczenie w każdej gałęzi przemysłu, bez nich nie mogłoby funkcjonować większość przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, których produkcja jest nastawiona na eksport. W celu ułatwienia obsługi procesów logistycznych, wymiary palet zostały ujednolicone, a środki transportu i pomieszczenia magazynowe dostosowano do ustawiania w nich palet o standardowych wymiarach. Palety z oznaczeniem EURO lub EPAL, bo o nich mowa, mają zatem stałe wymiary 800 mm x 1200 mm x 144 mm oraz wagę 25 kg, a także niezmienną nośność 1000 - 1500 kg (w zależności od tego, czy paleta wraz z towarem jest transportowana czy tylko przechowywana). Jej specjalna konstrukcja jest dostosowana do wszystkich rodzajów wózków widłowych, co znacznie ułatwia pracę operatorom. 

Palety nietypowe na wymiar, w przeciwieństwie do palet EPAL, mają niestandardowe wymiary. Są one projektowane i produkowane pod gabaryty konkretnego ładunku i do jego transportu przeznaczone. Wykonuje się je zatem na specjalne zamówienie Klienta, pod konkretną specyfikację. Możliwość stworzenia takiej palety na wymiar zapewnia producentom dużą elastyczność, a dostawcom - bezpieczeństwo transportu ładunku o nietypowych gabarytach. Producenci palet drewnianych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Klientów, dla których palety w standardowych rozmiarach nie są wystarczające, wymagających dostosowania palet do charakteru ich produkcji. Palety nietypowe powstają w oparciu o specyfikację techniczną, ustaloną wcześniej z Klientem i opracowaną zazwyczaj w specjalnych konfiguratorach.