map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Z jakich materiałów produkowane są palety przemysłowe?

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić realizację procesów logistycznych bez wykorzystania palet przemysłowych. To specjalistyczne platformy transportowe, których bardzo wytrzymała konstrukcja pozwala na transportowanie i przechowywanie ładunków o różnej masie. Na funkcjonalność palet przemysłowych ma jednak wpływ nie tylko ich konstrukcja, ale również rodzaj zastosowanego do ich produkcji materiału. W zależności od tego, z jakiego surowca wykonana jest dana paleta, różne mogą być jej zastosowania.

 

Paleta przemysłowa - co to znaczy?

Pomimo tego, że palety przemysłowe nie muszą być wytwarzane wyłącznie przez certyfikowanych producentów, których działalność podlega kontroli prawnej, ich konstrukcja jest na tyle solidna, że znajdują zastosowanie w obrocie towarowym. Mogą być produkowane w różnych rozmiarach, co jest dużą zaletą i ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy mają możliwość dopasowania palety do profilu swojej produkcji. Różnią się zatem między sobą podstawowymi parametrami - szerokością, wysokością i długością. Przez dużą różnorodność jednak, nie mogą być wykorzystywane w obrocie międzynarodowym. Jeśli zatem dane przedsiębiorstwo realizuje sprzedaż swoich produktów poza terytorium kraju, należy się zdecydować na wykorzystywanie do ich transportu europalet, które mają standaryzowane wymiary i znajdują się w powszechnym obrocie na całym świecie.


Z jakich surowców produkowane są palety przemysłowe?

Palety przemysłowe mogą być wytwarzane z tworzyw sztucznych lub z drewna. 

Palety plastikowe wyróżniają się niewielką wagą, są o połowę lżejsze od palet drewnianych. Ta cecha przesądza o ich częstym wykorzystywaniu w transporcie lotniczym. Dodatkowo, wykazują świetną odporność na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ich podstawową wadą jest podatność na zniekształcenia i uszkodzenia mechaniczne, przez co nie sprawdzają się przy większych obciążeniach. Uszkodzenie jest równoznaczne z utratą funkcjonalności, ze względu na brak możliwości naprawy.

Palety drewniane są bardzo wytrzymałe i odporne na duże obciążenia. Dzięki sporej masie i chropowatej powierzchni, nie stwarzają zagrożenia ich ześlizgnięcia się z podłoża, na którym są umieszczone, bez względu na panujące warunki. Odpowiednio przechowywane i zabezpieczone, mogą posłużyć przez wiele lat. Wszelkie uszkodzenia palet drewnianych wynikają wyłącznie z nieprawidłowego użytkowania lub składowania, a co najważniejsze, można je poddać renowacji w profesjonalnych zakładach, świadczących takie usługi i dysponujących specjalistycznym sprzętem. Zużyte palety natomiast, są poddawane utylizacji, która ma bardzo ekologiczny charakter, ponieważ drewno jest materiałem biodegradowalnym.