W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić realizację procesów logistycznych bez wykorzystania palet przemysłowych. To specjalistyczne platformy transportowe, których bardzo wytrzymała konstrukcja pozwala na transportowanie i przechowywanie ładunków o różnej masie. Na funkcjonalność palet przemysłowych ma jednak wpływ nie tylko ich konstrukcja, ale również rodzaj zastosowanego do ich produkcji materiału. W zależności od tego, z jakiego surowca wykonana jest dana paleta, różne mogą być jej zastosowania.
Pomimo tego, że palety przemysłowe nie muszą być wytwarzane wyłącznie przez certyfikowanych producentów, których działalność podlega kontroli prawnej, ich konstrukcja jest na tyle solidna, że znajdują zastosowanie w obrocie towarowym. Mogą być produkowane w różnych rozmiarach, co jest dużą zaletą i ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy mają możliwość dopasowania palety do profilu swojej produkcji. Różnią się zatem między sobą podstawowymi parametrami - szerokością, wysokością i długością. Przez dużą różnorodność jednak, nie mogą być wykorzystywane w obrocie międzynarodowym. Jeśli zatem dane przedsiębiorstwo realizuje sprzedaż swoich produktów poza terytorium kraju, należy się zdecydować na wykorzystywanie do ich transportu europalet, które mają standaryzowane wymiary i znajdują się w powszechnym obrocie na całym świecie.
Palety przemysłowe mogą być wytwarzane z tworzyw sztucznych lub z drewna.
Palety plastikowe wyróżniają się niewielką wagą, są o połowę lżejsze od palet drewnianych. Ta cecha przesądza o ich częstym wykorzystywaniu w transporcie lotniczym. Dodatkowo, wykazują świetną odporność na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ich podstawową wadą jest podatność na zniekształcenia i uszkodzenia mechaniczne, przez co nie sprawdzają się przy większych obciążeniach. Uszkodzenie jest równoznaczne z utratą funkcjonalności, ze względu na brak możliwości naprawy.
Palety drewniane są bardzo wytrzymałe i odporne na duże obciążenia. Dzięki sporej masie i chropowatej powierzchni, nie stwarzają zagrożenia ich ześlizgnięcia się z podłoża, na którym są umieszczone, bez względu na panujące warunki. Odpowiednio przechowywane i zabezpieczone, mogą posłużyć przez wiele lat. Wszelkie uszkodzenia palet drewnianych wynikają wyłącznie z nieprawidłowego użytkowania lub składowania, a co najważniejsze, można je poddać renowacji w profesjonalnych zakładach, świadczących takie usługi i dysponujących specjalistycznym sprzętem. Zużyte palety natomiast, są poddawane utylizacji, która ma bardzo ekologiczny charakter, ponieważ drewno jest materiałem biodegradowalnym.