map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Sposoby ozdabiania palet przemysłowych

Wykorzystanie palet przemysłowych w dekorowaniu wnętrz to coraz częstszy sposób na designerski wygląd pomieszczenia oraz zamanifestowanie ekologicznego trybu życia. Meble z palet, dekoracje ścian czy nawet wykorzystanie desek pochodzących z europalet to świetne sposoby na odświeżenie wyglądu domu, mieszkania, balkonu czy tarasu. Aby wystrój wnętrza z paletami przemysłowymi był wyjątkowy i podkreślał nasz charakter, warto dodatkowo ozdobić palety np. w modnym stylu shabby chic lub za pomocą decoupage.

Wartymi podkreślenia zaletami tej metody są koszty, które są niewielkie, oraz dowolność - ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie wyobraźnia. Oryginalne meble z palet nie tylko podkreślą styl wnętrza, ale także nie zrujnują budżetu.

Czyszczenie palet przemysłowych

Aby móc wykorzystać palety przemysłowe, należy je najpierw porządnie wyczyścić, szczególnie jeśli decydujemy się na wykorzystanie starych palet, które były już używane. W pierwszej kolejności należy je przetrzeć z kurzu i dokładnie umyć z wszelkich plam. Po wyschnięciu, warto przetrzeć je papierem ściernym, aby pozbyć się wystających fragmentów i nierówności. Ostatnim elementem przygotowywania palet do ponownego użycia jest zaimpregnowanie ich (szczególnie jeśli mają być używane na zewnątrz) oraz pomalowanie podkładem lub lakierem.

Ozdabianie palet przemysłowych - shabby chic

Shabby chic to najmodniejszy trend w ozdabianiu mebli ostatnich lat. Jego nazwa oznacza dosłownie "sfatygowany szyk", co idealnie oddaje charakter tego zdobienia. Polega ono na tym, że meble maluje się w taki sposób, aby wyglądały na stare i mające długą historię. Ten niezwykle kobiecy i romantyczny styl najłatwiej uzyskać, malując palety na biało lub na inny pastelowy kolor, a następnie przecierając wyschnięte fragmenty drobnoziarnistym papierem ściernym, aby prześwitywał kolor drewna. Dodatkowymi elementami, które charakteryzują styl shabby chic, są koronki i firanki, również utrzymane w białej lub pastelowej tonacji kolorystycznej.

Ozdabianie europalet metodą decoupage

Decoupage, czyli przyklejanie na przygotowaną powierzchnię wzorów wyciętych z papierowych serwetek, to metoda zdobienia nie tylko dodatków i dekoracji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej także do mebli wykonanych z palet. Na oczyszczone powierzchnie nakładamy akrylową farbę, która będzie podkładem pod ozdoby. Z serwetek wycinamy interesujący nas motyw i usuwamy spodnie warstwy, aby wzór był jak najcieńszy. Następnie za pomocą kleju do decoupage naklejamy ozdobę na palety. Pamiętajmy, aby posmarować klejem nie tylko spód wzoru, ale także wierzch. Dzięki temu "stopi" on się z powierzchnią. Po wyschnięciu kleju, wystarczy zalakierować całość.