map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Samodzielna obróbka palet przemysłowych

Ponowne wykorzystanie palet przemysłowych to sposób nie tylko oszczędny, ale także ekologiczny. Choć sam koszt nowych europalet oscyluje w granicach kilkunastu złotych, bardzo często można za jeszcze mniejsze pieniądze znaleźć takie, które były już używane. Takie rozwiązanie nie tylko zdecydowanie zmniejsza koszty, ale także idealnie wpisuje się w popularny ostatnio nurt "zero waste", który polega na minimalizacji wytwarzanych odpadów.

Czyszczenie palet

Pierwszym elementem przygotowywania palet do ponownego użycia jest ich dokładne oczyszczenie. Najpierw trzeba omieść je z kurzu i pyłu, który bardzo często pozostaje na paletach po wcześniejszym użyciu (szczególnie, jeśli były używane w magazynach lub na budowie). Później, należy je dokładnie umyć. Wystarczy do tego woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Następnie trzeba pozwolić im dobrze wyschnąć. Warto pamiętać, że moczenie nie wpływa dobrze na drewno, więc im mniej wody zużyjemy do mycia, tym lepiej.

Szlifowanie europalet

Kolejnym krokiem w przygotowywaniu palet przemysłowych jest ich dokładne oszlifowanie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Pozwoli to pozbyć się nie tylko wystających elementów, ale także nierówności, które mogą sprawiać trudność w dopasowaniu elementów mebli. Wykorzystanie szlifierki jest o wiele szybsze niż praca papierem ściernym, ale powoduje powstawanie więcej pyłu.

Lakierowanie i impregnowanie palet przemysłowych

Aby meble wykonane z palet przemysłowych służyły nam długo, warto je zagruntować. Jest to szczególnie ważne, jeśli meble mają znajdować się na zewnątrz - w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Do gruntowania palet najlepiej nada się pędzel lub wałek z krótkim włosiem. Sam zabieg ma na celu stworzenie powłoki, która będzie chronić drewno przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi. Po dokładnym wyschnięciu (najlepiej przez całą noc) zabieg gruntowania należy powtórzyć.

Deski z palet przemysłowych

Nie zawsze potrzebujemy całych europalet. Często przydają się wyłącznie deski, które można z nich uzyskać. Aby to zrobić, wystarczy usunąć z nich kostki. Należy przy tym uważać, aby dokładnie usunąć wszystkie gwoździe, a z samymi deskami obchodzić się ostrożnie, aby ich nie połamać. Proces pozyskiwania desek z palet najlepiej przeprowadzić po wyczyszczeniu palet, ale przed szlifowaniem - dzięki temu unikniemy nieestetycznych plam na deskach po kostkach tworzących palety.