Wielopoziomowe konstrukcje przestrzenne, służące do przechowywania ładunków (na paletach lub w kontenerach), to podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Dają one możliwość składowania towaru w większych ilościach i przechowywania go w magazynie. Odznaczają się solidną konstrukcją i dzięki temu mogą służyć przez wiele lat. Regały magazynowe mogą różnić się między sobą pod względem budowy i przeznaczenia, dlatego możemy mówić o kilku ich podstawowych rodzajach.
To rodzaj regałów przemysłowych, zapewniający bezpośredni dostęp do przechowywanych ładunków. Ustawienie regałów ma tu spore znaczenie dla organizacji pracy, dlatego najbardziej wskazane jest utworzenie korytarzy roboczych w ten sposób, by zapewnić dostęp do każdego rzędu regałów. Pozwala to zagwarantować skuteczną kontrolę zapasów, dzięki możliwości bardzo dokładnego określenia lokalizacji danego ładunku. Dużym atutem tradycyjnych regałów magazynowych jest możliwość dopasowania ich konstrukcji do poszczególnych cech towarów przeznaczonych do składowania, takich jak kształt, waga czy rozmiar. Wśród regałów tradycyjnych najpopularniejsze to regały paletowe. Dzięki niskim kosztom instalacji oraz dużej elastyczności konstrukcyjnej, są najchętniej wybieraną wielopoziomową konstrukcją przestrzenną do użytku w magazynach.
Akumulacyjny system składowania pozwala na składowanie kilku palet w jednym miejscu. Dokładanie kolejnej palety od frontu regału powoduje przesunięcie w tył pozostałych. To świetna możliwość efektywniejszego wykorzystania przestrzeni magazynowej. Niestety, w tym przypadku nie ma możliwości na bezpośredni dostęp do wszystkich palet w dowolnym czasie. Do ich obsługi konieczne jest użycie wózków widłowych. Ten typ regałów doskonale się sprawdzi przy składowaniu głównie palet o podobnej referencji, których rotacja nie jest konieczna.
Ten system pozwala na przesuwanie się palet po rolkach pod wpływem siły ciężkości, dzięki czemu zapewnia idealną rotację towarów, a także pozwala zaoszczędzić przestrzeń i czas przy pracy z paletami. To rozwiązanie świetnie się sprawdzi w przechowywaniu produktów o krótkim terminie przydatności i łatwo psujących się. W założeniu konstrukcyjnym wykorzystuje się działanie grawitacji, a także ruchome podstawy, które zapewniają mobilność całej instalacji.
Regały magazynowe przesuwne, znane również pod nazwą regały mobilne, charakteryzują ruchome podstawy, poruszające się po szynach, wbudowanych w posadzkę magazynu. Ich zastosowanie gwarantuje wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej do maksimum, a także zapewnia bezpośredni dostęp do wybranej palety. Rozwiązania konstrukcyjne tego typu regałów pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne magazynu.
Regały tego typu są stosowane do przechowywania ładunków wielkoformatowych, takich jak rury, profile stalowe, blachy itp. Jest to produkt wytrzymały i funkcjonalny, umożliwiający bezpieczny i komfortowy załadunek i rozładunek towarów.
Dobór systemu regałów magazynowych musi być podyktowany kilkoma istotnymi czynnikami, związanymi ze specyfiką składowania w konkretnym magazynie. Należy brać pod uwagę rodzaj asortymentu oraz jednostki ładunkowe, takie jak forma, ciężar oraz wymiary. Równie istotne są technologia magazynowania, przyjęta w danym magazynie, a także program magazynowania (wielkość przechowywanych zapasów i szybkość rotacji towarów) oraz sposób obsługi magazynu (ręczny lub zautomatyzowany). W przypadku magazynów o znacznej powierzchni składowania, na której przechowuje się jednostki ładunkowe różnego rodzaju, o różnym przeznaczeniu, zastosowane mogą być również różne rozwiązania. Dobrym przykładem jest nowe centrum dystrybucyjne firmy PepsiCo, znajdujące się w parku P3 w Mszczonowie koło Warszawy. Powierzchnia całej hali wynosi przeszło 58 000 m2 i jest w pełni dostosowana do potrzeb magazynowych tego koncernu. Inny przykład to nowy magazyn dla sieci Auchan, również na terenie Mszczonowa. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju, o łącznej powierzchni ponad 47 000 m2 (około 44 000 m2 zajmuje powierzchnia magazynowa). Magazyn ten został wyposażony w regały wysokiego składowania z przeznaczeniem na ponad 54 000 miejsc paletowych.
Palety są najczęściej stosowanym materiałem do przenoszenia towarów oraz składowania ich na regałach magazynowych. Najpopularniejszym rodzajem palet przemysłowych jest paleta drewniana, czego zasługą może być stosunkowo niski koszt zakupu w odniesienie do jakości i wytrzymałości jaką oferuje. Równie ważne co rodzaj tworzywa są wymiary palet, których wartość często określają przepisy obowiązujące w danym państwie. W Europie najczęstszym typem palety dopuszczonej do zastosowania przemysłowego jest tzw. europaleta o standardowych wymiarach 1200 mm x 800 mm, której wymagania konstrukcyjne określa norma UNE-EN 13698-1. Niewątpliwą zaletą palet drewnianych jest ich cena, dzięki dużej dostępności surowca i nie wymagającego procesu produkcji. Ich prosta budowa pozwala na szybką naprawę we własnym zakresie i długie użytkowanie. Nie bez znaczenia jest możliwość elastycznego dopasowania wymiarów palet nawet na potrzeby niewielkiej liczby egzemplarzy, dzięki stosunkowo niskim kosztom produkcji. Co więcej, stosowanie palet drewnianych jest rozwiązaniem proekologicznym, a to za sprawą ich naturalnego składu, który zapewnia łatwość utylizacji.