map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Instrukcja krok po kroku - jak zrobić stolik z palet plus praktyczne porady i ceny

Meble z europalet EPAL oraz palet przemysłowych stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Nie trudno się domyślić dlaczego: cena europalet oraz efektowne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Do tego, łóżka, szafy, czy właśnie stoliki z palet przestają być postrzegane jako dziwaczna ekstrawagancja. Jeśli chcesz samodzielnie przygotować modny stolik z palet, wyjaśniamy jak to zrobić.

 

Co musisz przygotować, żeby zrobić stolik z europalety?

Do przygotowania takiego mebla niezbędnych będzie kilka rzeczy. Bez obaw z łatwością znajdziesz je w każdym markecie budowlanym. Oczywiście niżej wymieniony pakiet nie jest najtańszym rozwiązaniem, stolik może mieć również styl bardziej surowy więc możemy zrezygnować z czterech ostatnich pozycji.

 

Czego potrzebujesz?

•         Europalety – możesz wybrać również tańszą paletę przemysłową [user1] o rozmiarach 80x120, 100x120 lub

•          4 kółka obrotowe – zadbaj przy tym o to, aby w przynajmniej w dwóch był hamulec.

•          16 wkrętów i podkładek.

•          Wkrętarka.

•          Gruboziarnisty i drobnoziarnisty papier ścierny lub szlifierka.

•          Pędzel do malowania i impregnat do drewna.

•          Lakier, farba olejna lub bejca w dowolnym kolorze.

•          Szyby o powierzchni również palecie – 80x120 lub 100x120

 

Praktyczne rady

Paletę można oczyścić z zabrudzeń, wyrównując przy tym nierówności i drzazgi za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Czyszczenie jednak jest niezbędne przy zakupie używanej palety, w przypadku nowej palety heblowanej nie musimy używać ściernych materiałów. Jej cena może sięgać  100 zł. Jeśli mamy czas i warunki możemy wydać kilka razy mniej. Cena nowej palety nieheblowanej to przedział w okolicach od 25 zł – 35 zł.

Jeżeli wybierzemy bardziej ekskluzywny typ stolika to po oczyszczeniu i zaimpregnowaniu, pomaluj paletę – masz absolutną dowolność w kwestii wyboru koloru. Możesz użyć lakieru (dla naturalnego koloru drewna), bejcy lub farby olejnej. Po wyschnięciu farby, możesz przykręcić kółka, które będą idealnym uzupełnieniem stolika kawowego. Wszystkie cztery muszą być ustawione symetrycznie. Zadbaj o to, aby przykręcając je, omijać miejsca z gwoździami.

Dla lepszego efektu, na powierzchni stolika można umieścić szybę o identycznych rozmiarach. Dobierz ją w zależności od wielkości samej palety – może to być 80x120 lub 100x120.

 

Jaki jest koszt zrobienia stolika z palet?

Koszt wykonania takiego stolika jest bardzo mały w przypadku wersji bardziej naturalnej bez farby lakieru i szyby gdzie koszt to około 160 zł – 180 zł. W porównaniu ze stolikiem pomalowanym na biało z szybką cena wzrośnie na pewno dwukrotnie.