map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Jak wygląda naprawa uszkodzonej palety?

Pomimo zastosowania do produkcji palet wyłącznie najwyższej jakości surowców, z czasem mogą one ulec zniszczeniu. Jeśli uszkodzeniu nie uległa cała konstrukcja palety, a wyłącznie jej element, może ona zostać poddana naprawie. Palety mogą być naprawiane wyłącznie w punktach, profesjonalnie zajmujących się skupem palet. Jest to związane z koniecznością zastosowania wysokiej klasy urządzeń pneumatycznych, co ma zapewnić bezpieczeństwo pracy i zachowanie stabilności konstrukcji palety.

 

Zastosowanie palet drewnianych i sposób ich składowania

Palety drewniane mają bardzo szerokie zastosowanie, chociaż docelowo produkowane są z myślą o zaspokojeniu potrzeb różnych gałęzi przemysłu. Wykorzystuje się je podczas magazynowania i transportu towarów, a zatem umożliwiają realizację zadań logistycznych zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach. Te bardzo stabilne platformy transportowe są zbudowane w taki sposób, aby usprawnić ich przewożenie przy pomocy wózka widłowego. Odpowiednia nośność gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko dla transportowanych i przechowywanych na ich powierzchni towarów, ale także dla osób, realizujących logistyczne procesy.

Wytrzymała konstrukcja palet zapewnia im długą żywotność. Mimo to, podczas ich użytkowania mogą się zdarzyć uszkodzenia, głównie z winy człowieka. Mowa tu przede wszystkim o uszkodzeniach mechanicznych spowodowanych przez wózek widłowy przy niewłaściwym podnoszeniu i przewożeniu. Zdarzają się również przypadki pęknięcia palety na dwie części wskutek przeciążenia lub obciążenia jej punktowo przez niewłaściwe rozłożenie lub rozstawienie ładunku na jej powierzchni. Na trwałość palet ma ogromny wpływ sposób, w jaki są przechowywane. Należy je składować z dala od źródła wilgoci i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych, w pomieszczeniach suchych i przewiewnych.


Najczęstsze uszkodzenia palet drewnianych

Najczęstsze uszkodzenia palet drewnianych to pęknięcia i złamania desek, tworzących ich konstrukcję. Wskutek niewłaściwego zastosowania palet, może dojść do złamania desek dolnych lub górnych, a także do zniszczenia klocków lub wsporników oraz zbutwienia wszystkich tych elementów.

Zdarzają się też inne rodzaje uszkodzeń, nie mechaniczne, również będące efektem błędu człowieka. Najczęściej są to palety ze śladami po oleju, farbie, smarach, a także z zabrudzeniami technicznymi - po cemencie, zaprawie czy wapnie. Jeśli mamy do czynienia z nieznaczną ingerencją w powierzchni materiału drzewnego, zmieniana jest wówczas kwalifikacja i przeznaczenie takich palet, a w przypadku bardzo rozległych i głębokich zabrudzeń, paletę przeznacza się na utylizację.


Proces naprawy palety

Naprawa uszkodzonych europalet powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy wykorzystują nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale także najwyższej klasy sprzęt, taki jak młot pneumatyczny, wycinarka czy podcinarka. Takie profesjonalne urządzenia pozwalają na bardzo dokładną ocenę stanu palety i określenie stopnia ewentualnych zniszczeń. To wbrew pozorom, niezwykle czasochłonny proces, ponieważ znaczna część prac naprawczych jest wykonywana ręcznie. Naprawa rozpoczyna się od sprawdzenia stopnia rozległości zniszczenia materiału, po czym paleta trafia na specjalny stół stolarski, wyposażony w sprzęt mechaniczny. Z palety usuwane są gwoździe lub wkręty oraz zniszczony element, a na koniec dopasowuje się odpowiednią część i zbija się całą konstrukcję, wykorzystując do tego specjalne urządzenia pneumatyczne.