map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Gadżety do domu z drewna paletowego

Wykorzystywanie palet w dekorowaniu wnętrza idealnie wpisuje się we współczesne trendy. Nie tylko jest ekologiczne i w pełni zgodne z popularnym nurtem "zero waste" (czyli minimalizacji odpadów), ale także niewiele kosztuje. Ceny nowych palet przemysłowych oscylują w granicach kilkunastu złotych, a przecież można z powodzeniem wykorzystać europalety, które już były używane.

gadżety z palet przemysłowych

Jak przygotować drewno paletowe z europalet?

Drewno pozyskuje się z palet poprzez usunięcie z nich kostek. Należy przy tym uważać, aby ostrożnie wyciągnąć wszelkie gwoździe, które spajają paletę. Po pozostawieniu gołych desek, należy je dokładnie oczyścić. Najlepiej je umyć, ale trzeba uważać, żeby nie nasiąknęły zbytnio wodą, bo będą się w przyszłości rozsychać. Kolejnym krokiem jest dokładne oszlifowanie wszystkich desek z każdej strony. Najlepiej użyć do tego papieru ściernego, aby usunąć wszelkie nierówności. Tak przygotowane deski można pomalować lub polakierować w zależności od upodobań.

Gadżety do kuchni z drewna paletowego

Świetnym pomysłem na wykorzystanie palet w kuchni jest zbudowanie pojemnika na przyprawy. Wystarczy zbić dwie deski pod kątem prostym i powiesić na ścianie. Na takiej konstrukcji idealnie będą się prezentować słoiczki z przyprawami lub eleganckie pudełeczka. Równie dobrym pomysłem jest zbicie z desek pojemnika na przyprawy w saszetkach. Pojemniki używane w kuchni najlepiej pokryć lakierem z żywic poliuretanowo-akrylowych. Dzięki temu nie będą niszczały w wilgotnej atmosferze, która zwykle panuje w kuchni i łatwo je będzie umyć. Z pewnością będzie się lepiej prezentował niż taki plastikowy. Z desek paletowych można także zbić podstawki pod gorące naczynia.

Gadżety do salonu z drewna paletowego

Elegancka pólka na wino zbudowana z drewna paletowego z pewnością będzie stanowiła oryginalną ozdobę. Z desek paletowych wystarczy zbić skrzynkę, w której zrobimy przegródki, dopasowane rozmiarem do butelek. Świetnie wygląda także zbudowany z desek paletowych gazetownik. Wystarczy zbić dwie deski w kształt X i pomiędzy dwie takie konstrukcje przybić kawałek materiału, w którym zmieszczą się gazety. Aby postawić taki gadżet bezpośrednio na podłodze, warto go podkleić filcem, aby nie rysował powierzchni. Drewno użyte do stworzenia dekoracji w pokoju dziennym warto pomalować, aby pasowało do wystroju całego wnętrza.