map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Nasze inspiracje: estetyczne półki z palet (stojące i naścienne)

Przygotowywanie mebli z palet to coraz popularniejsza metoda dekorowania wnętrz. Nie dość, że jest ekologiczna i przyjazna dla środowiska, to jeszcze stanowi jeden z najmodniejszych trendów. Półki zrobione z palet przemysłowych idealnie sprawdzą się zarówno w rustykalnych wnętrzach (szczególnie przygotowane w stylu shabby chic), ale także w loftach i przestrzeniach industrialnych (wtedy warto je pozostawić niepomalowane). Można rzec, że to uniwersalny rodzaj mebli, który łatwo dopasować do wystroju.

Przygotowywanie palet na półki

Podstawowym krokiem przy przygotowywaniu palet przemysłowych do ponownego użycia jest ich odpowiednie oczyszczenie i wyszlifowanie. Najlepiej je dokładnie umyć (niewielką ilością wody, aby drewno się nie rozsychało), a następnie dokładnie przetrzeć papierem ściernym. Jeśli na paletach jest wiele nierówności, które trudno usunąć, można do szlifowania użyć szlifierki. Nawet jeśli meble nie będą służyły na zewnątrz, a będą wyłącznie do użytku domowego, warto zaimpregnować palety. Dzięki temu utworzy się na nich powłoka, która będzie chroniła drewno przed wysychaniem, wilgocią i niesprzyjającymi warunkami, a także przed kornikami.

Półki stojące z palet przemysłowych

Półkę stojącą z palet przemysłowych najlepiej wykonać z dwóch lub trzech palet (w zależności od pożądanej wysokości), przeciętych wzdłuż na pół. Wszystkie elementy wystarczy ułożyć na sobie i mocno skręcić za pomocą wkrętów, aby całość była stabilna. Aby nadać odrobinę futurystycznego wyglądu półce, można na wierzch położyć szybę, dzięki której powierzchnia będzie wyglądała elegancko i stylowo. Na takiej półce idealnie będzie prezentowała się wszelkiego rodzaju elektronika, jak telewizor czy sprzęt grający. To również świetne miejsce aby wyeksponować pamiątki z podróży.

Półki wiszące z palet przemysłowych

Wiszące półki z palet świetnie pasują do kuchni jako przybornik na przyprawy. Wystarczy przygotowaną wcześniej i polakierowaną (lub pomalowaną) paletę powiesić pionowo na ścianie. Najlepiej do tego nadają się kołki rozporowe, dzięki którym cała konstrukcja będzie stabilna. Kolejnym pomysłem, który sprawdzi się np. w pokoju dziennym lub sypialni, jest półka na książki zrobiona z palet. Wystarczy obciąć paletę na pół i powiesić. Ciekawą opcją jest to, że można taką paletę powiesić także do góry nogami - wtedy kostki będą pełnić funkcję ograniczników.