map markerul. Postępu 3, 02-676 Warszawa
facebook

Czym się różnią palety euro od przemysłowych?

Palety euro, nazywane także europaletami, są najczęściej spotykanym rodzajem palet w Europie. Bardzo łatwo można je rozpoznać po oznaczeniu „EUR” lub „EPAL” na boku. Mogą być produkowane i naprawiane tylko przez firmy posiadające licencję EPAL, a także koleje narodowe wielu europejskich krajów, pod warunkiem, że takie licencje posiadają.

W przypadku palet uszkodzonych, lub naprawionych przez firmę nieposiadającą licencji, paleta nie może być traktowana jako europaleta. Interesującym jest fakt, że takie palety od kilku lat są jednym z ulubionych materiałów dekoratorów wnętrz. Idealnie pasują do designerskich projektów, przez co znacznie wzrosło wykorzystanie zużytych palet.

Wykorzystanie palet przemysłowych

Palety to sposób na wygodny transport towarów oraz ich bezproblemowe przechowywanie. Mogą mieć różne wymiary oraz być stworzone z różnych materiałów. Istnieje wiele sposobów na pogrupowanie rodzajów palet, ale zdecydowanie najbardziej ustandaryzowanym modelem są europalety, nazywane także paletami euro.

Jak rozpoznać paletę euro?

Palety euro, w przeciwieństwie do zwykłych palet przemysłowych, muszą spełniać wiele wymagań, dzięki którym pasują do wózków widłowych oraz możliwy jest ich bezproblemowy transport na całym świecie. Paleta euro waży 25 kilogramów i pozwala na transport od 1000 do 1500 kilogramów. Jest produkowana w wymiarach 1200 x 800 x 144 mm. Zarówno blat, jak i płozy wzdłuż palety wykonywane są z litego drewna, a wsporniki mogą być lite lub z drewna rozdrobnionego. Używane europalety można podzielić na 3 gatunki:

  • palety jasne, bez uszkodzeń;
  • ciemniejsze, bez znacznych uszkodzeń;
  • ciemne, mogące zawierać uszkodzone elementy, ale ciągle nadające się do użytku.

Zalety wykorzystania europalet

Wykorzystywanie europalet w przechowywaniu i transporcie towarów ma szereg zalet, z których podstawową jest ich ustandaryzowany wymiar. Dzięki temu można je transportować oraz wykorzystywać na całym świecie i są wszędzie dostępne. Znacząco obniża to koszty przewozu towarów i ułatwia ten proces. Mają także standardy jakości, które są regularnie kontrolowane. Są produkowane bez obróbki chemicznej, z naturalnych materiałów, co wpływa na to, że bilans CO2 przy ich wykorzystaniu jest neutralny.